Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, јануари-декември 2016

среда, 15 февруари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-декември 2016 година, вкупната
вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 2 780 107 илјади денари што е за 26.9%
помалку во споредба со истиот период од претходната година.
Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 2 395 517 илјади денари што е за 19.4% помалку во споредба со истиот период
од претходната година.
Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Словенија, Босна и
Херцеговина и Германија, додека на другите пазари е регистриран намален обем.
Вредносните податоци за периодот јануари-декември 2016/2015 година се дадени врз база на паритетот 1 САД
долар = 56.3744 денари.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика