Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, јануари-јуни 2016

четврток, 25 август 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-јуни 2016 година, вкупната вредност
на договорените градежни работи во странство изнесува 2 583 557 илјади денари што е за 21.7% помалку во
споредба со истиот период од претходната година.


Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 961 396 илјади денари што е за 11.0% помалку во споредба со истиот период од
претходната година.


Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Косово, Србија, Босна и
Херцеговина и Германија додека на другите пазари е регистриран намален обем.


Вредносните податоци за периодот јануари-јуни 2016/2015 година се дадени врз база на паритетот 1 САД
долар = 56.3744 денари.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика