Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, јануари-март 2016

четврток, 12 мај 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-март 2016 година, вкупната
вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 2 547 838 илјади денари што е за 18.2%
помалку во споредба со истиот период од претходната година.
Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 147 748 илјади денари што е за 66.2% помалку во споредба со истиот период од
претходната година.
Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Албанија и Германија, додека
на другите пазари е регистриран намален обем.
Вредносните податоци за периодот јануари-мaрт 2016/2015 година се дадени врз база на паритетот 1 САД
долар = 56.3744 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика