Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, 01-12 2015

понеделник, 15 февруари 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-декември 2015 година, вкупната
вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 3 412 089 илјади денари што е за 52.7%
помалку во споредба со истиот период од претходната година.
Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 2 666 315 илјади денари што е за 136.7% повеќе во споредба со истиот период
од претходната година.
Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Хрватска, Италија, Србија,
Босна и Херцеговина и Холандија, додека на другите пазари е регистриран намален обем. Како нови пазари се
јавуваат Полска, Словенија, Малта и Грција.
Вредносните податоци за периодот јануари-декември 2015/2014 година се дадени врз база на паритетот 1 САД
долар = 50.5604 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 750

е-пошта:  lila.uskovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика