Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, I-III 2015

среда, 13 мај 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-март 2015 година, вкупната
вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 2 794 547 илјади денари што е за 46.8%
помалку во споредба со истиот период од претходната година.
Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 392 499 илјади денари што е за 15.1% помалку во споредба со истиот период од
претходната година.
Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Италија, Хрватска и Холандија,
додека на другите пазари е регистриран намален обем. Како нови пазари се јавуваат Косово, Австрија, Албанија,
Србија и Црна Гора.
Вредносните податоци за периодот јануари-мaрт 2015/2014 година се дадени врз база на паритетот 1 САД
долар = 50.5604 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 750

е-пошта:  lila.uskovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика