Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, I-XII 2014

петок, 13 февруари 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-декември 2014 година, вкупната
вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 6 363 706 илјади денари што е за 27.7%
повеќе во споредба со истиот период од претходната година.
Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 994 215 илјади денари што е за 48.0% помалку во споредба со истиот период од
претходната година.
Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Италија, Хрватска, Швајцарија
и Србија, додека на другите пазари е регистриран намален обем. Како нови пазари се јавуваат Косово, Австрија,
Албанија и Црна Гора.
Вредносните податоци за периодот јануари-декември 2014/2013 година се дадени врз база на паритетот 1 САД
долар = 44.63 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 750

е-пошта:  lila.uskovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика