Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, I-IX 2013

четврток, 07 ноември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-септември 2013 година, вкупната
вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 5 127 810 илјади денари што е за 1.6%
повеќе во споредба со истиот период од претходната година.
Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 1 284 623 илјади денари што е за 80.7% повеќе во споредба со истиот период од
претходната година.
Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Франција, Холандија
и Германија, додека на другите пазари е регистриран намален обем. Како нови пазари се јавуваат Индија,
Бугарија и Либиска Арапска Џамахирија.
Вредносните податоци за периодот јануари-септември 2013/2012 година се дадени врз база на паритетот
1 САД долар = 46.651 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика