Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Вредност на договорените и извршените градежни работи во странство, I-VI 2013

петок, 09 август 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-јуни 2013 година, вкупната вредност
на договорените градежни работи во странство изнесува 4 951 425 илјади денари.


Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни
работи во вкупна вредност од 454 540 илјади денари што е за 203.8% повеќе во споредба со истиот период од
претходната година.


Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Италија и Германија, додека
на другите пазари е регистриран намален обем. Како нови пазари се јавуваат Индија, Швајцарија, Бугарија,
Либиска Арапска Џамахирија, Босна и Херцеговина и Словенија.


Вредносните податоци за периодот јануари-јуни 2013/2012 година се дадени врз база на паритетот
1 САД долар = 46.651 денари.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика