Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, април 2012

вторник, 05 јуни 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2012 се издадени 200 одобренија за градење
што е за 9.1% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 243 656 илјади
денари што е за 60.1% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 153 (76.5%) се наменети за објекти од високоградба,
17 (8.5%) за објекти од нискоградба и 30 (15.0%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 200 објекти, на 157 (78.5%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 43 објекти (21.5%)
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 442 станови со вкупна корисна површина од 37 584 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика