Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, март 2012 година

понеделник, 07 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2012 се издадени 210 одобренија за градење што е за 7.7% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.


Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3 570 055 илјади денари што е за 74.2% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.


Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 146 (69.5%) се наменети за објекти од високоградба, 43 (20.5%) за објекти од нискоградба и 21 (10.0%) за објекти за реконструкција.


Од вкупно 210 објекти, на 130 (61.9%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 80 објекти (38.1%) инвеститори се деловни субјекти.


Во извештајниот период е предвидена изградба на 512 станови со вкупна корисна површина од 41 010 м<sup>2</sup>.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика