Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење во септември 2010 година

петок, 05 ноември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2010 се издадени 268 одобренија за градба што е за 13.6% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3 059 294 илјади денари што е за 92.4% повеќе во однос на истиот месец од претходната година. Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 221 (82.5%) се наменети за објекти од високоградба, 13 (4.8%) за објекти од нискоградба и 34 (12.7%) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 268 објекти, на 215 (80.2%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 53 објекти (19.8%) инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 541 стан со вкупна корисна површина од 49 770 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 653

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика