Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, декeмври 2011 година

понеделник, 06 февруари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2011 се издадени 256 одобренија за градење што е за 11.1% помалку во однос на истиот месец од претходната година.


Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 1 931 774 илјади денари што е за 45.3% помалку во однос на истиот месец од претходната година.


Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 208 (81.2%) се наменети за објекти од високоградба, 12 (4.7%) за објекти од нискоградба и 36 (14.1%) за објекти за реконструкција.


Од вкупно 256 објекти, на 223 (87.1%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 33 објекти (12.9%) инвеститори се деловни субјекти.


Во извештајниот период е предвидена изградба на 618 станови со вкупна корисна површина од 54 637 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика