Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Бројот на издадени одобренија за градење во јуни 2010 година е зголемен за 0.4%

четврток, 05 август 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2010 се издадени 253 одобренија за градба, што е за 0.4% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 1 498 783 илјади денари, што е за 5.3% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 182 (71.9%) се наменети за објекти од високоградба, 28 (11.1%) за објекти од нискоградба и 43 (17.0%) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 253 објекти, за 183 (72.3%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а за 70 објекти (27.7%) инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период предвидена е изградба на 379 станови, со вкупна корисна површина од 36 520 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 653

е-пошта:  zoran.stanojkovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика