Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Број на издадени одобренија за градење, август 2011 година

среда, 05 октомври 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2011 се издадени 191 одобрение за градба што е за 28.5% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
 
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 520 027 илјади денари, што е за 9.8% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
 
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 149 (78.0%) се наменети за објекти од високоградба, 17 (8.9%) за објекти од нискоградба и 25 (13.1%) за објекти за реконструкција.
 
Од вкупно 191 објект, на 140 (73.3%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 51 објект (26.7%) инвеститори се деловни субјекти.
 
Во извештајниот период е предвидена изградба на 558 станови со вкупна корисна површина од 47 108 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика