Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Број на издадени одобренија за градење, март 2011 година

четврток, 05 мај 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2011 се издадени 195 одобренија за градба што е за 33.9% помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 049 950 илјади денари што е за 35.9% помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 147 (75.4%) се наменети за објекти од високоградба, 10 (5.1%) за објекти од нискоградба и 38 (19.5%) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 195 објекти, на 154 (79.0%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 41 објекти (21.0%) инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 382 стана, со вкупна корисна површина од 38 201 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика