Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, март 2019

вторник, 14 мај 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика во март 2019 година се издадени 277 одобренија за градење, што е за 56.5 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3 074 693 илјади денари, што е за 32.6 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 106 (38.3 %) се наменети за објекти од високоградба, 35 (12.6 %) за објекти од нискоградба и 136 (49.1 %) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 277 објекти, на 125 (45.1 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 152 (54.9 %) објекти инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 276 станови, со вкупна корисна површина од 28 520 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика