Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, февруари 2019 година

петок, 12 април 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2019 година се издадени 153 одобренија за
градење, што е за 13.6 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 1 181 458 илјади денари,
што е за 49.1 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 81 (52.9%) е наменето за објекти од високоградба, 26 (17.0 %) се
за објекти од нискоградба и 46 (30.1 %) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 153 објекти, на 83 (54.2 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 70 (45.8 %) објекти инвеститори
се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 123 станови, со вкупна корисна површина од 13 404 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика