Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, јануари 2019 година

понеделник, 11 март 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика во јануари 2019 се издадени 307 одобренија за градење, што
е за 62.4 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 4 055 602 илјади денари,
што е за 68.1 % повeќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 157 (51.1 %) се наменети за објекти од високоградба, 59 (19.2 %)
за објекти од нискоградба и 91 (29.7 %) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 307 објекти, на 175 (57.0 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 132 (43.0 %) објекти инвеститори
се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 810 станови, со вкупна корисна површина од 60 233 м2 .

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика