Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, декември 2018 година

понеделник, 11 февруари 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика во декември 2018 година се издадени 292 одобренија за
градење, што е за 13.6 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 8 519 871 илјада денари,
што е за 392.4 % повeќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 172 (58.9 %) се наменети за објекти од високоградба, 42 (14.4 %)
за објекти од нискоградба и 78 (26.7 %) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 292 објекти, на 185 (63.4 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 107 (36.6 %) објект инвеститори
се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 331 стан, со вкупна корисна површина од 37 669 м2 .

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика