Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, септември 2018 година

понеделник, 12 ноември 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2018 година се издадени 219 одобренија за градење, што е за 1.4 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 051 068 илјади денари, што е за 42.6 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 130 (59.3 %) се наменети за објекти од високоградба, 24 (11.0 %) за објекти од нискоградба и 65 (29.7 %) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 219 објекти, на 149 (68.0 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 70 (32.0 %) објект инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 495 станови, со вкупна корисна површина од 43 895 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: press@stat.gov.mk

е-пошта:  +389 2 3295 666 
  
© Државен завод за статистика