Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, јуни 2018 година

среда, 15 август 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јуни 2018 се издадени 205 одобренија за градење, што е за
10.9% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 945 737 илјади денари,
што е за 22.6% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 117 (57.1%) се наменети за објекти од високоградба, 45 (21.9%)
за објекти од нискоградба и 43 (21.0%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 205 објекти, на 115 (56.1%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 90 (43.9%) објекти инвеститори
се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 554 станови, со вкупна корисна површина од 41 505 м2 .

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика