Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, ноември 2016 година

петок, 13 јануари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2016 се издадени 363 одобренија за градење
што е за 14.2% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 6 030 217 илјади
денари што е за 0.8% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 219 (60.3%) се наменети за објекти од високоградба, 54
(14.9%) за објекти од нискоградба и 90 (24.8%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 363 објекти, на 239 (65.8%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 124 (34.2%) објекти
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 985 станови со вкупна корисна површина од 86 342 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика