Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, септември 2016 година

петок, 11 ноември 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2016 се издадени 297 одобренија за
градење што е за 6.0% помалку во однос на истиот месец од претходната година.


Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 5 088 315 илјади
денари што е за 21.7% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.


Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 196 (66.0%) се наменети за објекти од високоградба, 23
(7.7%) за објекти од нискоградба и 78 (26.3%) за објекти за реконструкција.


Од вкупно 297 објекти, на 203 (68.4%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 94 (31.6%) објекти
инвеститори се деловни субјекти.


Во извештајниот период е предвидена изградба на 1 009 станови, со вкупна корисна површина од 78 143 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика