Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, август 2016

понеделник, 10 октомври 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2016 се издадени 249 одобренија за градење
што е за 20.9% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.


Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 586 409 илјади
денари што е за 28.5% помалку во однос на истиот месец од претходната година.


Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 151 (60.6%) се наменети за објекти од високоградба,
32 (12.9%) за објекти од нискоградба и 66 (26.5%) за објекти за реконструкција.


Од вкупно 249 објекти, на 158 (63.5%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 91 (36.5%) објект
инвеститори се деловни субјекти.


Во извештајниот период е предвидена изградба на 276 станови со вкупна корисна површина од 27 426 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика