Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, мај 2016

петок, 08 јули 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2016 се издадени 292 одобренија за градење што
е за 57.0% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 4 970 915 илјади
денари што е за 13.0% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 163 (55.8%) се наменети за објекти од високоградба, 33
(11.3%) за објекти од нискоградба и 96 (32.9%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 292 објекти, на 182 (62.3%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 110 (37.7%) објекти
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 750 станови со вкупна корисна површина од 63 183 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика