Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, јануари 2016

вторник, 08 март 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2016 се издадени 263 одобренија за градење
што е за 11.4% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3 108 575 илјади
денари што е за 97.0% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 155 (58.9%) се наменети за објекти од високоградба, 42
(16.0%) за објекти од нискоградба и 66 (25.1%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 263 објекти, на 151 (57.4%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 112 (42.6%) објекти
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 319 станови со вкупна корисна површина од 26 165 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика