Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, мај 2015 година

четврток, 09 јули 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2015 се издадени 186 одобренија за градење што
е за 4.1% помалку во однос на истиот месец од претходната година.


Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 4 397 718 илјади
денари што е за 24.8% помалку во однос на истиот месец од претходната година.


Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 128 (68.8%) се наменети за објекти од високоградба,
23 (12.4%) за објекти од нискоградба и 35 (18.8%) за објекти за реконструкција.


Од вкупно 186 објекти, на 137 (73.7%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 49 објекти (26.3%)
инвеститори се деловни субјекти.


Во извештајниот период е предвидена изградба на 332 станови со вкупна корисна површина од 28 748 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика