Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, септември 2014

петок, 07 ноември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во септември 2014 се издадени 264 одобренија за
градење што е за 118.2% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3 939 191 илјади
денари што е за 22.1% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 176 (66.7%) се наменети за објекти од високоградба, 29
(11.0%) за објекти од нискоградба и 59 (22.3%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 264 објекти, на 198 (75.0%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 66 објекти (25.0%)
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 448 станови, со вкупна корисна површина од 38 500 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика