Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, февруари 2024 година

петок, 12 април 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2024 година, се издадени 387 одобренија за градење, што е за 9.9 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 8 819 983 илјади денари, што е за 10.9 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 171 (44.2 %) се наменети за објекти од високоградба, 119 (30.7 %) за објекти од нискоградба и 97 (25.1 %) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 387 објекти, на 216 (55.8 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 171 (44.2 %) објект инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 951 стан, со вкупна корисна површина од 78 892 м2


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика