Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, мај 2014

среда, 09 јули 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2014 се издадени 194 одобренија за градење што
е за 7.2% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 5 849 517 илјади
денари што е за 236.3% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Зголемената предвидена вредност се должи на изградбата на останатите делници од новите два капитални
проекта за автопати.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 139 (71.7%) се наменети за објекти од високоградба, 27
(13.9%) за објекти од нискоградба и 28 (14.4%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 194 објекти, на 150 (77.3%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 44 објекти (22.7%)
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 504 станови со вкупна корисна површина од 43 765 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика