Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, октомври 2022 година

понеделник, 12 декември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика во октомври 2022 година се издадени 373 одобренија за
градење, што е за 26.7 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 14 404 949 илјади денари,
што е за 48.2 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Зголемената вредност е резултат на издаденото одобрение за градење на пругата Бељаковце – Крива Паланка, кое е
со вредност 9 534 439 илјади денари.
Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 185 (49.6 %) се наменети за објекти од високоградба, 127 (34.0 %)
за објекти од нискоградба и 61 (16.4 %) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 373 објекти, на 195 (52.3 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 178 (47.7 %) објекти инвеститори
се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 699 станови, со вкупна корисна површина од 58 180 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика