Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, септември 2022 година

понеделник, 14 ноември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика во септември 2022 година се издадени 277 одобренија за
градење, што е за 12.9 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 4 643 053 илјади денари,
што е за 21.1 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 134 (48.4 %) се наменети за објекти од високоградба, 74 (26.7 %)
за објекти од нискоградба и 69 (24.9 %) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 277 објекти, на 145 (52.3 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 132 (47.7 %) објекти инвеститори
се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 427 станови, со вкупна корисна површина од 40 344 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика