Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, февруари 2022 година

петок, 15 април 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2022 година се издадени 250 одобренија за градење, што е за 27.7 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 763 961 илјада денари, што е за 39.7 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број издадени одобренија за градење, 138 (55.2 %) се наменети за објекти од високоградба, 29 (11.6 %) за објекти од нискоградба и 83 (33.2 %) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 250 објекти, на 146 (58.4 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 104 (41.6 %) објекти инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 440 станови, со вкупна корисна површина од 40 405 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика