Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, април 2014

понеделник, 09 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во април 2014 се издадени 205 одобренија за градење
што е за 14.9% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 12 548 297 илјади
денари што е за 353.1% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.
Зголемената предвидена вредност се должи на изградбата на останатите делници од новите 2 капитални
проекта за автопати.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 130 (63.4%) се наменети за објекти од високоградба, 37
(18.1%) за објекти од нискоградба и 38 (18.5%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 205 објекти, на 131 (63.9%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 74 објекти (36.1%)
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 422 станa со вкупна корисна површина од 36 734 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика