Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, август 2020 година

петок, 09 октомври 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2020 година се издадени 184 одобренија за градење, што е за 12.4 % помалку во однос на истиот месец од претходната година.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 3 173 512 илјади денари, што е за 36.4 % повеќе во однос на истиот месец од претходната година.

Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 112 (60.9 %) се наменети за објекти од високоградба, 25 (13.6 %) за објекти од нискоградба и 47 (25.5 %) за објекти за реконструкција.

Од вкупно 184 објекти, на 105 (57.1 %) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 79 (42.9 %) објекти инвеститори се деловни субјекти.

Во извештајниот период е предвидена изградба на 582 станови, со вкупна корисна површина од 42 943 м2


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика