Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, октомври 2013 година

четврток, 05 декември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври 2013 се издадени 147 одобренија за
градење што е за 43.0% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 552 689 илјади
денари што е за 18.7% помалку во однос на истиот месец од претходната година.
Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 100 (68.0%) се наменети за објекти од високоградба, 25
(17.0%) за објекти од нискоградба и 22 (15.0%) за објекти за реконструкција.
Од вкупно 147 објекти, на 103 (70.1%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 44 објекти (29.9%)
инвеститори се деловни субјекти.
Во извештајниот период е предвидена изградба на 347 станови со вкупна корисна површина од 27 990 м2.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика