Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Градежништво


Издадени одобренија за градење, февруари 2013 година

петок, 05 април 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во февруари 2013 се издадени 219 одобренија за
градење што е за 25.9% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.


Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2 395 996 илјади
денари што е за 43.6% повеќе во однос на истиот месец од претходната година.


Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 168 (76.7%) се наменети за објекти од високоградба, 16
(7.3%) за објекти од нискоградба и 35 (16.0%) за објекти за реконструкција.


Од вкупно 219 објекти, на 165 (75.3%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 54 објекти (24.7%)
инвеститори се деловни субјекти.


Во извештајниот период е предвидена изградба на 587 станови со вкупна корисна површина од 48 100 м2.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 751

е-пошта:  natasa.cenova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика