Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, јануари 2012 година

понеделник, 06 февруари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во јануари 2012 година, во споредба со декември 2011 година, е зголемен за 0,2%.


Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0,1%, Алкохолни пијалаци за 0,3%, Безалкохолни пијалаци за 0,2% и Ноќевања за 0,1%.


Индексот на цените на угостителските услуги во јануари 2012 година, во однос на истиот месец од претходната година, е намален за 1.5%.






  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  




© Државен завод за статистика