Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, јули 2011 година

петок, 05 август 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во јули 2011 година, во споредба со јуни 2011 година, е зголемен за 0.2%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Храна за 0.2%, Алкохолни пијалаци за 0.9% и Безалкохолни пијалаци за 0.7%.
Индексот на цените на угостителските услуги во јули 2011 година, во однос на истиот месец од претходната година, е намален за 1.1%.
Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари-јули 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, е намален за 0.7%, додека во однос на декември 2010 година е намален за 1.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика