Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, февруари 2011 година

петок, 04 март 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во февруари 2011 година, во споредба со јануари 2011 година, е намален за 0.1%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Алкохолни пијалаци за 0.8% и Безалкохолни пијалаци за 0.5%, додека во групата Ноќевања е забележано намалување за 0.6%.

Индексот на цените на угостителските услуги во февруари 2011 година, во однос на истиот месец од претходната година, е намален за 0.6%.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари-февруари 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, е намален за 0.6%, додека во однос на декември 2010 година остана на исто ниво.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика