Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, јануари 2019 година

вторник, 05 февруари 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во јануари 2019
година, во споредба со декември 2018 година, е зголемен за 0.2 %. Споредено по групи на услуги, зголемување е
забележано во групите Храна за 0.2 %, Безалкохолни пијалаци за 0.1 % и Ноќевања за 0.2 %.
Индексот на цените на угостителските услуги во јануари 2019 година, во однос на истиот месец од претходната година,
е зголемен за 2.8 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика