Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, октомври 2017 година

петок, 03 ноември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во октомври
2017 година, во споредба со септември 2017 година, остана на исто ниво. Споредено по групи на услуги,
зголемување е забележано во групата Храна за 0.1%, Алкохолни пијалаци за 0.2% и Безалкохолни пијалаци за
0.3%, додека во групата Ноќевања има намалување за 0.5%.


Индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2017 година, во однос на истиот месец од претходната
година, е зголемен за 0.8%.


Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари - октомври 2017 година, во
однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 0.7%, додека во однос на декември 2016 година е
зголемен за 0.5%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика