Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на угостителските услуги, август 2017 година

вторник, 05 септември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во август
2017 година, во споредба со јули 2017 година, е зголемен за 0.1%. Споредено по групи на услуги, зголемување
е забележано во групите Храна за 0.1%, Алкохолни пијалаци за 0.1% и Безалкохолни пијалаци за 0.1%.

 
Индексот на цените на угостителските услуги во август 2017 година, во однос на истиот месец од претходната
година, е зголемен за 0.9%.


Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари-август 2017 година, во однос на
истиот период од минатата година, е зголемен за 0.7%, додека во однос на декември 2016 година е зголемен
за 0.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика