Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, декември 2010 година

среда, 05 јануари 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во декември 2010 година, во споредба со ноември 2010 година, е зголемен за 0.1%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Алкохолни пијалаци за 2.2%, додека во групата Ноќевања е забележано намалување за 0.2%.

Индексот на цените на угостителските услуги во декември 2010 година, во однос на истиот месец од претходната година, е намален за 0.4%.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари-декември 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, е зголемен за 0.1%, додека во однос на декември 2009 година е намален за 0.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика