Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индексот на цените на угостителските услуги во јуни 2010 година, во споредба со мај 2010 година, е зголемен за 0.4%

понеделник, 05 јули 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во јуни 2010 година, во споредба со мај 2010 година, е 100.4. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Храна за 0.6%, Алкохолни пијалаци за 0.3% и Безалкохолни пијалаци за 0.3%.

Индексот на цените на угостителските услуги во јуни 2010 година, во однос на истиот месец од претходната година, е намален за 0.3%.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари- јуни 2010 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 0.6%, додека во однос на декември 2009 година, е намален за 0.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика