Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индексот на цените на угостителските услуги во март 2010 година, во споредба со февруари 2010 година, намален за 1.3%

среда, 07 април 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во март 2010 година, во споредба со февруари 2010 година е 98.7. Споредено по групи на услуги, намалување е забележано во групата Храна за 0.5%, Алкохолни пијалаци за 4.8%, Безалкохолни пијалаци за 4.1% и Ноќевања за 1.3%.

Индексот на цените на угостителските услуги во март 2010 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 0.5%.

Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари- март 2010 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 1.4%, додека во однос на декември 2009 година е намален за 0.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика