Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на угостителските услуги, октомври 2015

четврток, 05 ноември 2015


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во октомври
2015 година, во споредба со септември 2015 година, остана на исто ниво. Споредено по групи на услуги,
зголемување е забележано во групата Безалкохолни пијалаци за 0.1%.
Индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2015 година, во однос на истиот месец од претходната
година, е зголемен за 0.7%.
Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари - октомври 2015 година, во
однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 0.4%, додека во однос на декември 2014 година е
зголемен за 0.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика