Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, август 2014

петок, 05 септември 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во август
2014 година, во споредба со јули 2014 година, е зголемен за 0.1%. Споредено по групи на услуги, зголемување
е забележано во групата Алкохолни пијалаци за 0.4%.


Индексот на цените на угостителските услуги во август 2014 година, во однос на истиот месец од претходната
година, е намален за 1.2%.


Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари- август 2014 година, во однос на
истиот период од минатата година, е намален за 0.7%, додека во однос на декември 2013 година е зголемен
за 0.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика