Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, мај 2023 година

понеделник, 05 јуни 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во мај 2023 година,
во споредба со април 2023 година, е зголемен за 1.2 %. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во
групите Храна за 0.7 %, Алкохолни пијалаци за 0.1 %, Безалкохолни пијалаци за 0.9 % и Ноќевања за 3.7 %.
Индексот на цените на угостителските услуги во мај 2023 година, во однос на истиот месец од претходната година, е
зголемен за 13.4 %.
Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари − мај 2023 година, во однос на истиот
период од минатата година, е зголемен за 13.5 %, додека во однос на декември 2022 година е зголемен за 2.3 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика