Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекс на цените на угостителските услуги, јануари 2022 година

петок, 04 февруари 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во јануари 2022 година, во споредба со декември 2021 година, е зголемен за 2.4 %. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 3.3 %, Алкохолни пијалаци за 2.4 %, Безалкохолни пијалаци за 0.9 % и Ноќевања за 0.3 %.

Индексот на цените на угостителските услуги во јануари 2022 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 4.2 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика